Od miminka až po batole. Jak vybrat ložní prádlo

,

Ať už plánujete spát s dítětem v jedné posteli nebo pro něj pořizujete tu nejkrásnější postýlku ze všech, v každém případě do ní budete potřebovat ještě nějaké ložní prádlo a další vybavení. Co je dobré pořídit a co nebude potřeba? Jak se v tom vyznat? Zajímá vás, co je vhodné pro miminka a co je vhodnější už pro větší děti? Poradíme.

Jaký materiál je nejlepší?

Vybíráte-li jednotlivé kousky ložního prádla či sáhnete pro předem připravené sety do postýlky, rozhodně si dejte záležet na výběru materiálu.

A která látka bude ta nejvhodnější? Samozřejmě bavlna.

  • Je snadná na údržbu a jde prát na 60 i více stupňů Celsia. To se u malých dětí a miminek obzvlášť hodí.
  • Lze bez problémů žehlit. Podstatná věc. Hlavně u miminek. Prádlo bude opravdu hygienicky čisté.
  • Je měkká, příjemná na dotek a dobře saje pot.
  • Čím větší gramáž, tím je povlečení kvalitnější a trvanlivější.
Přečtěte si zajímavý článek:  Vyberte si tu správnou postýlku pro vašeho drobečka

Materiály, které se pro miminka příliš nehodí

  • Bavlněný satén – bohužel lze prát maximálně na 40 stupňů Celsia. Při častém praní ztrácí svůj hezký vzhled. Obojí je v případě malých dětí dost zásadní problém, protože ke znečištění a následné potřebě praní dochází velmi často.
  • Krep – sice se vyrábí také z bavlny a má skvělé absorpční účinky, ale citlivé dětské pokožce nemusí být dotyk s touto látkou příjemný.
  • Mikroplyš a mikrovlákno – na dotyk jsou velmi oblíbené, ale problémem je, že nejsou prodyšné a dají se prát jen na nižší teploty. Proto s jejich nákupem vyčkejte až vaše ratolesti trošku povyrostou.

Pro novorozeně stačí zavinovačka a dobré prostěradlo

Ač máte nutkání vybavit postýlku vším, co vidíte v reklamách na krásně zařízené pokojíčky, v případě novorozenců je lepší ještě chvíli počkat a držet se přísloví, že méně znamená více.

  • Základní výbavou by mělo být natahovací prostěradlo, které jde vyprat minimálně na 60 stupňů Celsia. Popřípadě i chránič matrace.
  • Pro miminka užijete také zavinovačku. Pokud budete mít problémy s uspáváním zkuste do ní nespavce pečlivě zabalit. Možná se vám to bude zdát trochu drastické opatření, ale opak může být pravdou. Pro nově narozené děti je to takový návrat do doby, kdy bývaly ještě v maminčině bříšku. Zajímají vás ještě další triky na uspávání?
Přečtěte si zajímavý článek:  Co vše pořídit do kočárku?

Co pro novorozence nebudete potřebovat?

  • Polštářek užijete až někdy po prvním roce dítěte.
  • I na peřinku je času dost. Kromě toho existuje nebezpečí, že by se pod ni mohlo nějakým způsobem dostat. A pak už by však nemuselo zvládnout vymotat se z ní ven.

Větší děti si na svůj polštářek a peřinku potrpí

Na rozdíl od miminek a kojenců budou batolata svoji peřinku a polštářek vyžadovat. I zde dbejte na kvalitu a příjemné materiály.

  • Povlečení by mělo být z důvodů snadné údržby ze stoprocentní bavlny. Dlouho vám vydrží i při praní na vyšších teplotách.
  • Mějte po ruce dva až tři sety. Nikdy nevíte, čím a kdy je vaše dítě zašpiní. V případě nemoci dítěte bývá nutnost jejich časté obměny značná.
  • Polštářek pro takto malé děti by měl být spíše symbolický – tedy ploššího charakteru.
  • Přikrývka se většinou dělá v rozměrech 90 x 130 cm a vydrží vám minimálně do pěti let věku dítěte. Samozřejmě záleží na tom, jak rychle poroste. A víte, jak je to s růstem a vahou miminek v jednotlivých měsících jejich prvního roku?

Spací pytel poslouží všem dětem, které se rády odkopávají

Chcete-li mít však jistotu, že vaše batole či odrostlejší miminko bude celou noc přikryté, vyplatí se vám investice i do spacího pytle. Nečekejte klasický spací pytel na kempování, kam se zabalíte až po hlavu.

Přečtěte si zajímavý článek:  Když se dítě zeptá, kde se berou děti

Zde má dítě volné ručičky. Tvar je široký, aby si mohlo bez problémů uvolnit kyčelní klouby a hezky si nožičky položit tak, jak potřebuje. Díky zapínání však pytel zůstává na dítěti, takže i pokud je batole akční spáč, nestane se, že bude spát nepřikryté.

Máte obavy z toho, že vám miminko nebude v noci spát?

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search