Poradíme vám, jak udržet pořádek na psacím stole

Ať už máte doma předškoláka, prvňáčka či ostříleného školáka, všichni potřebují místo pro své tvořivé činnosti, učení nebo psaní domácích úkolů. Přestože je zvlášť pro ty starší často pohodlnější rozložit se s učením na zemi nebo v posteli, měli bychom se pokusit přesvědčit děti o tom, že správně velký a dobře zorganizovaný psací stůl jim usnadní práci. Chaos v podobě hromádek papírů, polámaných pastelek a vypsaných propisek nejen zdržuje, ale také výrazně znesnadňuje koncentraci.

Jak pořídit stůl, kde dítě udrží pořádek i bez neustálého dohledu dospělého

Prvním a nejzásadnějším tipem je dostatek úložných prostor. Perfektní jsou stoly s mnoha šuplíky po stranách nebo pojízdné kontejnery se zásuvkami. Díky nim se zbavíte věčných stohů papírů, sešitů, učebnic a každá z těchto věcí bude mít své místo. Vděčnou obdobou zásuvek mohou být při nedostatku místa v místnosti přihrádky a šanony umístěné přímo na stole. Zaberou sice určitou část pracovní plochy, ale opět poslouží pro přehledné třídění všeho potřebného.

Jestliže máte nad pracovním koutem volnou stěnu, pořiďte dítěti stolek s nástavcem

Police umístěné přímo nad stolem umožní žáčkovi mít učebnice a sešity na očích, pěkně po ruce a jako bonus poskytnou místo pro rozečtené knihy i různé encyklopedie a slovníky.
Kreativitě rodičů ani dětí se meze nekladou. Pokud nechcete nebo nemůžete investovat do vychytaného psacího stolu, zkuste jinou alternativu.

Child Play Game Technology  - ExplorerBob / Pixabay

ExplorerBob / Pixabay

Pořiďte dřevěnou či laminátovou desku v šířce klasického psacího stolu, délce podle možností dětského pokoje a přivrtejte ji na zeď. Vybavte ji potřebnými pořadači, stojánky na tužky, případně poličkami a udělá stejnou službu jako kvalitní psací stůl. Její výšku navíc můžete s věkem dítěte posouvat. Obzvlášť tvořivé děti ocení dostatek prostoru pro výtvarné činnosti, nebojte se proto využít jako pracovní plochu i celou délku jedné stěny.

Přečtěte si zajímavý článek:  Vybavujeme dětský pokoj pro holčičky a kluky

Jak zatraktivnit dětský pokoj?

O klidné místo pro samostatnou práci je postaráno, ještě zbývá zatraktivnit koutek podle představ dítěte. Poraďte se společně o výběru stolní lampičky, pořiďte zajímavé stojánky na psací potřeby a dejte dítěti možnost, ať si místo samo zútulní. I obyčejná korková nástěnka zavěšená nad stolem udělá velkou službu, pokud jde o připomínání úkolů i osvěžení místa fotkami a plakáty.

A slibovaný pořádek a řád? Jestliže vaše dítě není od přírody systematik a puntičkář, který každou věc okamžitě vrací na své místo, zaveďte večerní bleskový úklid. Roztřídit papíry na čisté a pokreslené, naházet tužky do stojánků a shrnout stavebnice do krabic zvládnete během několika minut. Každodenní rituál se bohatě vyplatí a naučí dítě, že není nutné nechat se zavalit horou papírů, knížek a výtvarných potřeb, aby pak pro práci a hru zbylo místo zase jen na zemi nebo kuchyňském stole.

Pencil Ruler School Creative  - sweetlouise / Pixabay

sweetlouise / Pixabay

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search