Když se dítě zeptá, kde se berou děti

Každé dítě se jednou začne ptát, jak vlastně přišlo na svět. Pokud ještě po něm přijde bratříček nebo sestřička, je to o něco názornější. Ale stejně mu někdo musí vysvětlit, „jak na to“. Dřív se o takových věcech moc nemluvilo, v dnešní době už je osvěta na mnohem vyšší úrovni. O lidském rozmnožování se děti učí už v poměrně raném věku. Ale základy stejně většinou musí získat v rodině. A jak to může probíhat? Velmi různě.

Moje vlastní poznávání v tomto směru bylo dost kostrbaté

Naši moc sdílní nebyli, takže jsem dlouhou dobu žila v domnění, že do bříška dá dítě „pánbíček“. A až tam ten drobek povyroste, vytáhne ho (jak jinak) zase „pánbíček“. Někdy zkraje základky dostala moje kamarádka k narozeninám knížku zaměřenou na tuto problematiku. Vypravěčem byl skřítek Perlinpinpin, který celkem srozumitelně vysvětloval, jak to vlastně je. A my vyvalovaly oči při čtení, jak „muž vsune kolíček do ženiny štěrbinky“.

Baby Newborn Birth Mom Child - Engin_Akyurt / Pixabay

Engin_Akyurt / Pixabay

Další osvěta probíhala asi v páté třídě v hodinách rodinné výchovy. V učebnici byl na straně 68 detailní průřez milujícími se těly a já z něj byla tak vykulená, že jsem si ho poctivě obkreslila do sešitu. Dostala jsem za to poznámku. A když se mi poprvé dostalo do rukou Bravíčko, některé moje kamarádky už „TO“ měly za sebou, takže už nebylo moc co řešit.

Přečtěte si zajímavý článek:  Jaká kriteria bychom měli vzít v potaz při nákupu nosítka dětí

Vysvětlení úměrné věku

Moje kamarádka se s manželem domluvila, že svým dětem v této věci řeknou pravdu (samozřejmě úměrně k věku) a nebudou jim vyprávět pohádky o čápech nebo vránách. Když byl synek ještě malý, stačilo mu říct, že miminka jsou ze semínka. Ale jednou se začal ptát víc. Maminka mu trpělivě vysvětlovala, kde má tatínek semínka, kam je mamince dá a jak to pokračuje. Malý to však pořád nechápal. Jak tatínek vytáhne ty semínka, jak je do maminky zasadí… Až se rozbrečel, že to nechápe a chtěl jasné odpovědi. To už maminka přivolala na pomoc tatínka. Společnými silami synka jakž takž uklidnili, ale ten si aspoň vyžádal, že „až bude zase tatínek čůrat mamince do pipinky semínka“, bude se dívat. Ti dva plánovali ještě jedno dítě, teď znovu debatují, jestli do toho vážně jít.

Ne vždy je upřímnost vhodná

Další kamarádka vysvětlovala své pětileté dceři, jak se rodí děti. Malé se to ale vůbec nelíbilo a plakala, že „pipinkou žádné dítě tlačit nechce“. Její maminka si v dobré víře doslova nadělala do vlastního hnízda, když ji začala uklidňovat, že to není jediný způsob. Že existuje i císařský řez. Po objasnění začala malá vřískat přímo hystericky a kamarádka už raději nic moc nevysvětluje.

Přečtěte si zajímavý článek:  Medvídek z růží jako Vánoční dárek

Není to mnohdy jednoduché, vysvětlit dítěti to o dětech. Máte nějaký veselý zážitek se svými dětmi? Podělte se s námi, ať se taky pobavíme.

Baby Birth Little Cute Family - Engin_Akyurt / Pixabay

Engin_Akyurt / Pixabay

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search