Tři nejlepší venkovní házecí hry

Zapomeňte na házení podkovou, nebo dokonce petanque (pozn. red.: no dobře, petanque ujde:)). Pryč jsou doby, kdy byly gorodki nazývané “hra budoucnosti” (pozn. red.: no dobře, nikdy nebyly :)). V tomhle minižebříčku jsme pro vás připravili tři venkovní hry, které se na našem hledáčku objevily teprve nedávno, a které oživí vaši dovolenou i váš obývák (pokud váš obývák zasahuje do více časových pásem).

Házecí hra MÖLKKY

Mölkky jsou házecí hra, která se poprvé objevila ve Finsku v roce 1996. Hra sestává ze dvanácti očíslovaných kuželek a jednoho vrhacího kolíku. Za hrou stojí původně společnost Lahden Paikka, která později prodala práva na výrobu a distribuci finské firmě Tactic Games Oy.

Pokud svým hodem zasáhnete jen jednu osamocenou kuželku, dostanete tolik bodů, kolik je její hodnota. Při zásahu více kuželek je vám však uděleno takové skóre, kolik se vám jich povedlo srazit. Spadlé kuželky se postaví znovu na místě, kde zůstaly ležet, takže mění svoji polohu během hry. Soupeři spolu bojují o to, kdo jako první dosáhne přesně 100 bodů. A když říkáme přesně, myslíme PŘESNĚ. Nezřídka se hra ke konci znatelně zpomalí, protože se všichni hráči snaží naházet pevně dané skóre, a to vyžaduje velkou dávku přesnosti. Pokud stovku přestřelí, body se jim nepřičtou vůbec. Ještě bychom měli zmínit, že za tři promarněné hody vás čeká povinné odstoupení ze hry.

Přečtěte si zajímavý článek:  Lego Technic nabízí stavbu, inovace i dobrodružství

Zábavná hra KUBB

Kořeny hry Kubb nejsou přesně známy. Některé zdroje uvádějí, že je to původem švédská hra z osmého století, avšak přesvědčivé důkazy o tom nemáme žádné. O čem však důkazy máme, je nárůst popularity v 80. letech 20. století, kdy se vyrobily první sériově vyráběné kousky.

Základem Kubbu je obdélníkové hřiště o rozměrech 5 x 8 m, které si vymezíte kolíky na rovné ploše, a doprostřed postavíte špalíček reprezentující krále. Jedna polovina hřiště je považována za vaši a druhá za protihráčovu. Na obou koncích hřišť je vodorovně seřazeno 5 špalíků, které zároveň ohraničují hrací plochu.

Váš úkol je trefit vrhacím kolíkem všechny soupeřovy špalky na opačném konci hřiště. Protihráč poté vezme cíle, které jste zasáhli, a hodí je na vaši stranu hřiště. Ty potom musí srazit ještě předtím, než začne házet na vaše kubby. Zasažené špalíky házíte zpět, a tímto způsobem se dřeva posouvají sem a tam, dokud se na vaší polovině hřiště neocitne všech 10 hraničních špalků. A poté smíte srazit i samotného krále a vyhrát hru. Hází se pouze spodem, nesmí se vrhat přímo ani horem.

Nová venkovní hra SMAK

Smak je poměrně nová outdoorová hra, kterou společnost Helvetiq představila roku 2019. Jak už naznačujeme v úvodu, vejde se vám i do většího obývacího pokoje. I tady si zaházíte masivními kusy dřeva. Jenom si musíte dávat pozor na všechny okna a skleněné výplně.

Přečtěte si zajímavý článek:  Jak vybrat dětský kočárek pro panenky, aby měl úspěch

Smak se hraje na obdélníkové herní ploše, na které jsou v pravidelných rozestupech rozmístěny dřevěné věže. Házet po nich budete – jak jinak – vrhacím kolíkem. Každá věž má na sobě různé bodové hodnoty. Ty jsou jednak pro každý tým jiné, ale také čím je snazší některé z nich trefit (např. proto, že jsou k vám blíž), tím méně bodů vám dají. Jedním hodem můžete srazit jen jednu věž. Pokud jich složíte na zem víc, považuje se takový hod za neplatný. Narozdíl od ostatních her je tu přítomná mechanika, kterou můžete soupeřovo štěstí zhatit. Uprostřed herní plochy je věž z kostek, do které když se trefíte po soupeřově zásahu, rušíte výsledek jeho předchozího hodu.

Srovnání her závěrem

Mölkky nalezneme v nabídce českých eshopů za cenu kolem 849 Kč. Navzdory tomu, jak působí (tj. extrémně “simple”), jedná se o hru, která je přístupná všem generacím, prověřená dlouhými léty existence a řadami profesionálních turnajů.

Stejně tak jako v Mölkkách, i v Kubbu se konají světové šampionáty. Finální cena se však oproti druhým dvěma alternativám (Mölkkám a Smaku) vyhoupla na 1079 Kč, a pravidla také nejsou nejjednodušší. Pro však hovoří i to, že hra existuje i ve zmenšené verzi za skvělých 250 Kč.

Přečtěte si zajímavý článek:  Montessori hračky: 5 důvodů, proč byste je měli pořídit vašim dětem

Skandinávské kombo rozbíjí německý Smak, který je za stejné peníze jako náš první zmiňovaný kandidát (849 Kč). Zároveň je o něco malinko strategičtější, a ze všech her je patrně i nejkompaktnější, nejbarevnější, a jak už napovídají ilustrace, nejpřístupnější dětem.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search