Osadníci z Katanu – recenze oblíbené hry

Na našem trhu patří k nejoblíbenějším titulům mezi stolními hrami a dočkali se již řady rozšíření. Dnes vám však chceme představit onu základní hru, která dodnes ovládá trhy na celém světě. Jak se tedy hraje a co od ní čekat?

Jde o strategickou hru, kterou si můžete najednou zahrát až se třemi přáteli (lze nicméně přikoupit i rozšíření určené pro více lidí). Postupně objevujte mapu, vybíráte suroviny, stavíte města a vesnice, sbíráte akční karty… A to všechno proto, abyste to nakonec byli vy, kdo získá stanovený počet bodů a vyhraje.

Tip pro vás: Chcete vědět, kde hledat zábavné PC hry?

Proč jsou vlastně Osadníci z Katanu tak oblíbení

Asi nejoriginálnějším prvkem této hry je rozhodně unikátní modulární herní plán. Ten tvoří kombinace hned devatenácti terénních prvků v podobě hexů. Celkem tu najdete:

  • čtyři pastviny, lesy a pole,
  • tři hory a kopce
  • a jednu poušť.

Z těchto políček na mapě budete později těžit suroviny, teď jsou ovšem sestaveny tak, aby vytvořily větší šestiúhelník. Je opravdu velký a představuje samotný ostrov Catan. Vše pak drží pohromadě šest kusů rámu (hovoří o novém vydání, v tom starém bylo ještě osmnáct dalších šestiúhelníků). Ale ani ten tu není samoúčelně a jen pro efekt. Představuje moře s předtištěnými přístavy. Pokud se vám na některém z nich podaří postavit město, získáte možnost prodávat některé suroviny výhodněji. A to se opravdu hodí.

Přečtěte si zajímavý článek:  4 tipy na dárky pro kluky, se kterými svým dětem zaručeně vyrazíte dech

Zpočátku je vše o náhodě, později přichází ke slovu strategie

Na všech osmnáct dílků produkujících suroviny (kromě pouště) je umístěn náhodně (nebo podle původního plánu) očíslovaný žeton : každá z těchto krajin tak generuje jeden z těchto zdrojů:

  • vlna,
  • dřevo,
  • obilí,
  • kámen
  • a cihly.

Děje se to prostřednictvím hodu kostkami. Až potud tedy průběh hry ovlivnit nemůžete. Lze si jen chytře osadit města a vesnice na počátku a poté pracovat se surovinami, které padají nejčastěji. Co z nich totiž postavíte je jen a jen na vás.

Ne vždy bude cesta za vítězstvím snadná

Je ovšem třeba poznamenat, že jen o sbírání surovin to není. Na kostkách totiž často padá sedmička – statisticky během hry padne nejčastěji – a ta nesouvisí s žádným úrodným polem. ale s lupičem. Ten se chutí vrhne na vaše suroviny, pokud jich máte v ruce více než 7 a zablokuje také některou krajinu.

Jak dlouho vám hra zabere a na co se připravit

Vytvoření samotného ostrova je činnost, která u každé hry trvá asi deset minut, protože konfigurace může být složitá. Vytvoření mapy je vyvážené, pokud se držíte návodu, později může být přiřazení čísel k různým druhům krajiny více o náhodě.

Přečtěte si zajímavý článek:  Objevte skrytou sílu bylinných čajů

Další aspekty, které je třeba vzít v úvahu, jsou rozložení pouště (nemusí být nutně umístěno ve středu ostrova) a přístavů. Nakonec ještě zbývá rozložit karty a začít hrát. Vše vám zabere jednu až dvě hodiny vašeho času.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search