Jak seznámit dítě s novým čtyřnohým členem rodiny
Obsah článku
Děti potřebují parťáky a své psí nebo kočičí kamarády si velmi rychle zamilují. Aby však všechno proběhlo přesně tak, jak má, je nutné vykročit tou správnou nohou. Pokud totiž první kontakt mezi dítětem a zvířetem pokazíte, bude se napravovat už jen velmi těžko.
Především dbejte na to, aby byla zvířata vhodná k dětem. Nečekejte, že si „zvyknou“, některá plemena se za chůvy prostě nehodí. A stejně individuální je to u psů, které si domů vezmete. Už na štěněti je leckdy možné vypozorovat, že mu blízkost dětí není příjemná.
Když seznamujete štěně s dítětem
Jestliže už doma pejska máte a přinesete k němu novorozeně, dělejte to obezřetně. Dítě držte v náručí a dovolte zvířeti, aby si ho očichalo. Ukážete mu tak, že to v žádném případě není nová hračka, ale nový člen rodiny. Pokud naopak pejska do domácnosti přinášíte, platí to naopak. V náručí bude pejsek a dítě si ho může přijít prohlédnout.
Nedovolte mu, aby na něj hned sahalo, to bude mít ještě čas. Nejdříve dovolte štěněti, aby se u vás doma porozhlédlo a vše si očichalo a to pokud možno bez přítomnosti dítěte. Teprve později je seznamte. A okamžitě ho také upozorněte na hračky, které nesmí brát. Dobře si to totiž zapamatuje. Stejný postup lze samozřejmě uplatnit i u kotěte.
Pejsek z útulku – ano nebo ne?
Největší dilema v tomto ohledu nastává ve chvíli, kdy si pořizujeme zvířátko „s historií.“ Obvykle jde o psy, ovšem útulkově lze získat i kočičky. Možná i vy vnímáte útulek jen jako přechodné místo péče, z něhož si čtyřnozí mazlíčci rychle najdou cestu ke svým novým pánům. Bohužel řada z nich takové štěstí zkrátka nemá. A všem zvířatům bez rozdílu je třeba zajistit tu nejlepší péči. Ta spočívá samozřejmě v poskytnutí přístřeší a vhodné stravy (Věděli jste například, že kastrované kočky potřebují speciální krmi, která nezatěžuje ledviny?), ale také očkování, léky a nezbytnou veterinární péči, jež zpravidla tvoří největší část výdajů.
Zvířátka, která si odsud vezmete, budou tedy ve skvělém fyzickém stavu. O tom psychickém to však bohužel neplatí. Ptejte se proto vždy na povahu nového zvířátka a zvažte i povahu svého dítěte. U miminek se to sice ještě nepozná, ale pokud máte doma hodně živé batole, které chvíli neposedí, určitě k němu nepořizujte plachého pejska., nikdy by si totiž nezvykl.
Mnohdy je lepší vzít si štěňátko z chovné stanice a útulku pomoci jinak. Bez darů dobrovolníků by většina útulků nemohla v žádném případě fungovat. Navíc jde o pomoc, která je okamžitě viditelná. Stačí se zajít podívat – pohled do očí spokojené kočičky a té utrápené vypadá docela jinak. Můžete tedy na útulek přispět (finančně či materiálně), ale domů si přinést štěňátko z chovné stanice, u kterého budete přesně vědět, co můžete očekávat.