Ideální rostliny do dětského pokoje
Obsah článku
Chcete svým dětem také dopřát kousek zeleně? Máme tipy na rostliny, které je neohrozí svými listy ani jedovatostí. A jako bonus snášejí i opravdu polní podmínky, takže jim nevadí ani velmi nepravidelná zálivka.
A jako bonus vám chceme ukázat i takové, které svými listy čistí vzduch. Tak které si tedy pořídit do dětského pokoje, aby vám udělaly tu nejlepší službu?
Cykas je po všech stránkách nenáročný
Jde o velmi zajímavou rostlinu, s níž máme na Zemi co dočinění už od dob dinosaurů, není tedy příliš náročná na péči. Cykas zavinutý (Cykas revoluta) se stářím datuje už z prvohor a, díky tomu jde o jeden nejstarších a velmi zajímavých rostlinných druhů na zemi. Roste převážně jen ve východní Asii, v Africe a lokálně rovněž na Madagaskaru, dříve však rostl doslova po celé zeměkouli.
A je vhodný i do dětského pokoje. Neroste vůbec rychle – každý rok mu přibude jen několik málo svěže zelených listů. Mnohem lépe se mu daří, pokud postavíte na přímé slunce. Jeho přímé paprsky miluje, takže bude růst jeho listů přece jenom o něco málo rychlejší. Ovšem nemá příliš rád vysoké teploty, za ideální denní teplotu považuje 18 °C. Pokud hledáte nenáročnou zeleň, k dětem, na kterou můžete bez obav zapomenout, sáhněte po cykasu.
V zimě upřednostní o něco chladnější pauzu okolo 10 °C, nevadí mu ani menší množstvím slunečního světla. A jaké jsou jeho další nároky? Na zálivku je náročný jen minimálně a samozřejmě také vyžaduje propustný substrát. Bude rád i za pohnojení 1x za měsíc, a to samozřejmě jen během sezóny. Roste pomaličku, stačí když ho přesadíte jednou za dva až tři roky. Stačit vám bude substrát pro pokojové rostliny, ten jednoduše odlehčíte pískem, perlitem nebo stále oblíbenějším (ovšem dražším) vermikulitem.
Sloní noha na zálivku není náročná
Sloní noha je vlastně jen jiné pojmenování pro beukarneu pokřivenou alias nolinu (znát ji můžete i jako Beucarnea recurvata). Někdy bývá známá i pod jménem lahvová palma. Tohle označení vymysleli trosečníci, a opravdu k tomu měli důvod. Ve hře totiž není jenom tvar kmene. Ve velkých nolinách najdeme i kapsy s vodou, které mohou lidem zachránit život. A pomáhají i samotné rostlině. není třeba se tedy bát, že byste ji umořili suchem.
K mání jsou běžné kultivary, vybavené rovnými místně jen velmi lehce prohnutými listy, ovšem některé druhy se mohou pyšnit i doslova bohatě zvlněnými kadeřemi. Ale nezáleží na tom, jakou si pořídíte, na zálivku nejsou náročné žádné z nich.
Šáchoru nevadí, ani když dlouho stojí ve vodě
Vsadit můžete i na velmi oblíbený šáchor střídavolistý (Cyperus alternifolius). Pyšní se opravdu robustním kořenovým systémem, bude mu tedy vyhovovat jen opravdu objemná nádoba, v níž jsou zabudovány dostatečně široké drenážními otvory a voda může odtékat do podmisky. To je opravdu důležité, protože tahle pokojovka musí neustále stát ve vodě. A to nemyslíme jako nadsázku. Musíte ho zalévat tak, aby byla alespoň polovina jeho květináče neustále pod vodou. Vůbec mu tedy nebude vadit zasazení do velkých květináčů bez otvoru, jen dejte pozor na hlubší zasazení – dejte si pozor, aby se hladina vody nacházela vždy nejméně několik milimetrů nad jeho substrátem.