Vitamín D a jeho funkce v těle. Zvládá toho ještě víc, než si myslíte

O této důležité složce naší výživy se v posledních letech hodně mluví. Ale jako faktor, jehož nedostatek v těle vede k rozvoji obávaného onemocnění kosí alias křivice, byl znám již před před 100 lety.

Ovšem ve hře rozhodně v jeho případě není jen správná funkce naší opěrné soustavy. Naopak. Zvládá toho mnohem více. Bohužel naše tělo si ho samo vyrobit v potřebném množství neumí a musí se tedy spoléhat na jeho dávky zvenčí.

Účinky v těle zahrnují pestrou paletu možností

Dnes víme, že je vitamin D3 v těle důležitý zejména pro normální vývoj a udržení zdraví kostí, ale ovlivňuje i působení některých enzymů. Jeho nedostatek má proto pozitivní dopady zejména na náš cévní systém a vývoj určitých typů onemocnění (například obezita nebo diabetes mellitus). Ovšem působí i na reprodukční funkce a celkově zlepšuje kvalitu života. A nesmíme zapomenout ani na to, jakou roli sehrává ve vývoji naší imunity – a to již od útlého věku.

Kde a jak si opatřit dostatek vitamínu D? Možností jsou i rostlinné zdroje

Do našeho organismu se vit D3 dostává několika způsoby. V první řadě se tvoří v kůži, a to z látky zvané z 7-dehydrocholesterol. K tomu dochází ve dvou fázích. Nejprve přijde na scénu pre-vitamin D3, vznikající působením UV záření (280–320 nm). Ten se poté izomerizuje a je tělem dále využíván. Během krátkých zimních měsíců nebo vlivem opalovacích krémů se však využití tohoto zdroje snižuje na minimum.

Přečtěte si zajímavý článek:  Poradíme vám, jak se dostat po porodu zpátky do figury

Ale vitamin D lze získat i z potravin. U rostlinných zdrojů je o vit. D2 alias ergokalciferol, u konzumace masa a mléčných výrobků jde pak přímo o D3. Ovšem většina potravin, s výjimkou některých druhů mořských ryb s vyšším procentem tuku v tkáni, obsahuje zanedbatelné množství vitaminu D.

Proto je nutné dodávat ho do stravy z jiných zdrojů. Dobrou volbou je například Woldoshop.cz, kde za příznivou cenu pořídíte tento vitamín v kapkách, vhodných pro celou rodinu.

Vitamin D Calcium Tablets Healthy  - Buntysmum / Pixabay

Vitamín D a jeho funkce v těle. Zvládá toho ještě víc, než si myslíte

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search