7 příznaků, které poukazují na rané těhotenství i bez provedeného testu

Absence menstruace jako jediný příznak těhotenství? Symptomy poukazující na otěhotnění se mohou u každé ženy mírně odlišovat, ale některé znaky jsou shodné. Těhotenství s sebou přináší hormonální změny, ale mohou se projevit také infekční nebo chronické jevy. Samozřejmě zásadním indikátorem je těhotenský test nebo lékařské vyšetření. Při těchto sedmi nejčastějších faktorech je pak vhodné návštěvu ošetřujícího lékaře neodkládat.

1.    Amenorea

Amenorea neboli vynechání menstruace alespoň dvou cyklů za sebou je velmi zásadním příznakem. Absence krvácení ale nemusí vždy znamenat pouze početí, může být způsobeno hormonálními poruchami, vysokou stresovou zátěží nebo zásadními změnami v životním stylu.

2.    Nevolnost a zvracení

Mezi další nejčastější náznaky, že se v těle ženy něco děje, jsou nevolnosti, které mohou být doprovázeny zvracením. Mohou se objevit po ránu, ale též během dne, kdy má žena pocit, že má lidově řečeno „žaludek na vodě“. Objevují se okolo 4. týdne těhotenství a co se v daném týdnu těhotenství děje lze sledovat na těhotenské kalkulačce.

3.    Bolavá a zvětšená prsa

Těhotenství provází velké hormonální změny, proto už od 4. týdne těhotenství mohou otékat nebo bolet prsa. Zvýšená citlivost prsou nemusí vždy značit těhotenství, může jít taktéž o hormonální potíže nebo onemocnění.

Přečtěte si zajímavý článek:  Medvídek z růží jako Vánoční dárek

4.    Vyčerpání a ospalost

Únava, vyčerpání a věčná ospalost? Tyto symptomy ve spojení s ostatními mohou naznačovat rané těhotenství, ovšem také jiné neduhy, jako jsou potíže se štítnou žlázou nebo cukrovka.

5.    Časté močení

Mezi obvyklé potíže patří časté močení, které může poukazovat na těhotenství nebo infekci močových cest. Tento příznak je také při cukrovce, proto je vhodné konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem.

6.    Chuť i nechuť k jídlu

Hormonální změny mohou vést ke změnám ve stravovacích návycích. Už v prvních týdnech těhotenství může žena pociťovat určité chutě k jídlu, ale může ji trápit i nechutenství.

7.    Náladovost a podrážděnost

Zvyšování hladiny hormonů může v prvních týdnech těhotenství vést k velkým výkyvům v náladě nebo dokonce k podrážděnosti. Obecně je těhotenství obdobím, které je psychicky velmi náročnou dobou a může docházet k velké náladovosti.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search