Aby svetr dlouho vydržel… jak se starat o evergreen podzimního šatníku

Má ho snad každý z nás – oblíbený svetr, na který nedáme dopustit. A může nám vydržet řadu let – tedy pokud se o něj budeme starat správně.

Shrnuli jsme pro vás ty nejdůležitější zásady v péči o tenhle hřejivý kus oblečení. Pozornost je nutné věnovat opravdu všemu – od použitého pracího prostředku až po způsob uložení svetru.

Nejvíce chyb uděláme při praní

Určitě si neberte k ruce běžné prací prášky. Málokdo to ví, ale bývají zásadité, což vlně opravdu nesvědčí. Vsaďte raději na speciální prací prostředky určené na vlnu. Může jít také o ty, které se starají o ochranu jemných vláken. Vybírejte podle toho, co v domácnosti nejlépe využijete.

U některých svetrů bývá doporučeno praní pouze ručně, a to ve vlažné vodě. Ovšem zpravidla snesou i speciální program v pračce. Volte vždy ten nejšetrnější s nízkou teplotou – a především bez ždímání! Jedině tak si svetr udrží i po pracím cyklu svůj tvar, pružnost a hřejivost.

Náš tip: jestliže se opravdu ručnímu praní svetru nelze vyhnout (platí např. pro ten kašmírový), proveďte to ve vaně. Napusťte vlažnou vodu, přidejte prostředek, určený pro praní svetrů a připravte se na trochu práce. Každý kus svetru je nutné ve vodě jemně promnout, přičemž trochu větší péči věnujte manžetám rukávů nebo límečku, jež se znečišťují nejjednodušeji. Pracujte opatrně a nikdy nepoužívejte příliš mnoho síly. Mohla by se poškodit vlákna.

Přečtěte si zajímavý článek:  Chystáte si kvalitní výbavu pro své miminko? Nezapomeňte mu pořídit i pořádný bryndáček

Kde svetr po vyprání sušit

Praní však celý proces očisty nekončí. Pokud si myslíte, že teď už stačí jen svetr pověsit na ramínko  a máte hotovo, pak se pletete. Nejdříve z něj odsajte co největší množství vody. Ovšem nikoli klasickým procesem ždímání. Zabalte ho do ručníku a jemně mačkejte. Při praní v pračce není vždy tento krok třeba, záleží na parametrech zvoleného programu. A jak postupovat dál?

Najděte rovnou plochu, na níž můžete svetr až do uschnutí rozložit, a ponechte ho tam. Určitě není vhodná horní strana sušáku, jednotlivé šňůry by mohly na vlně nechat nehezké otisky. Vhodné samozřejmě není ani ramínko. Vlna nacucaná vodou je těžká a svetr by se snadno vytahal. A zapomeňte i na sušičky. Vlněnému oblečení totiž kombinace tlaku a tepla rozhodně nesvědčí.  Pravděpodobně by se srazilo – a to opravdu hodně. A neprospívá mu ani tření o buben, ke kterému v sušičce chtě nechtě dochází.

Kam svetr uložit, až bude suchý?

Ani tady vám nepomohou klasická ramínka. I když je vlna a jí podobné materiály suchá, přece jenom něco váží. A pokud svetr necháte delší dobu zavěšen v prostoru, začne se od ramen pomalu vytahávat. Navíc mají ramínka i další nehezkou vlastnost – do vlny se obtisknou a tento vzorek tu zůstane až do dalšího kola praní. A příliš si nepomůžete ani oblíbenými pomocníky do šatníku s kulatým průměrem.

Přečtěte si zajímavý článek:  Proč si dát na výběru poklice na kola opravdu záležet

Takže kam tedy se svetrem? Uložte ho do skříně. Dejte si záležet na jeho poskládání. Postupujte stejně jako u triček. Výsledkem by měl být úhledný komínek, složený jen ze svetrů.

Jak si poradit s nehezkými žmolky

Nejdříve se podívejme na to, jak se vlastně tvoří. Pokud ji totiž dokážeme předcházet, budeme mít rázem o starost míň. Podívejme se na vlákno svetru pod lupou – překvapení! Jeho povrch se totiž skládá z mnoha malých šupinek. A pokud použijeme při praní nevhodný postup nebo prací prostředek, vlákna se o sebe začnou utřít a brzy se do sebe „zaseknou.“ A to jsou právě žmolky.

A jak se jich zbavit? Pokud se utvořily jen na malé ploše, poradí si s nim třeba hrubá strana houbičky na nádobí. O něco účinnější (ovšem také nebezpečnější) je obyčejná žiletka. A příslovečnou třešničkou na dortu je pak elektrický odžmolkovač. I ten opravdu dobrý koupíte do pětistovky a vašim svetrům dá krásnější vzhled doslova za pár vteřin.

Woman Fashion Winter Beauty Hat - tugrulkurnaz / Pixabay

Aby svetr dlouho vydržel… jak se starat o evergreen podzimního šatníku

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search