Sportujte s efektem!

Trápíte tělo sportem a pořád nic? Ručička váhy se ani nehne? Možná je NĚCO špatně. Nabízíme pár tipů, co by to tak mohlo být.

Konečně jste překonali sami sebe, sebrali poslední zbytky pevné vůle a ve snaze zhubnout se donutili k nějakému pohybu. Jenže týdny plynou a nevidíte na sobě žádné výsledky… To člověka pochopitelně odradí a vnukne mu poťouchlou myšlenku, že by to vyšlo nastejno, kdyby si místo lítání v teniskách po parku hověl v klidu na gauči.

Nenechte se odradit! Vybrali jsme několik nejoblíbenějších sportů, do kterých se vrháme s nadějí, že shodíme nějaké to přebytečné kilo. A zapomínáme, že i na hubnutí musíme ‚jít vědecky‘. Chyby, kterých se z nevědomosti dopouštíme, opravdu pokles váhy nedovolí. Tak se jich vyvarujte…

Při běhu

Stejně jako při ostatních aerobních sportech platí – chcete-li zhubnout, nesmíte vyhnat svou tepovou frekvenci na maximum. Ale při běhání hrozí ještě jedno nebezpečí – stereotyp. Podle odborníků běžec na notoricky známé trati postupně ztratí až patnáct procent výkonu, který by podal v neznámém terénu.

Proto nepodléhejte vlastní pohodlnosti a jednou za čas trasu změňte. Nic vás nenapadá nebo jsou vaše možnosti omezené? Zkuste alespoň svou obvyklou cestu proběh­nout obráceně. Budete se divit, jaký efekt se dostaví.

Přečtěte si zajímavý článek:  Jak vypadá taková moderní zoo zaměřená na farmaření

V posilovně

Nejčastější chybou návštěvníků fitcenter je bezradnost. Pohybovat se pouze namátkově od stroje ke stroji je z hlediska zhubnutí neefektivní. Nijak se nerozpakujte a rozhlédněte se po instruktorovi. Naprosto jasně mu vyložte svůj plán – dokáže vám sestavit program přesně na tělo, ať už chcete shodit kilogramy, vyrýsovat některé partie nebo obojí dohromady.

Mějte však na paměti, že každý trénink směřující k úbytku váhy bude začínat ‚nastartováním‘ spalování – nejméně čtvrthodinkou na rotopedu nebo běžeckém pásu. „Klientům, kteří proti tomu protestují, rovnou říkám, že budou hubnout jen stěží,“ upozorňuje třiadvacetiletý osobní trenér Ladislav Šulc.

V sedle

Možná vás to zaskočí, ale jízda na koni zaujímá v žebříčku nejefektivnějších sportů na zhubnutí úplně první příčku. Kdo nikdy neslézal ze sedla po dvou hodinách intenzivního tréninku na jízdárně, neuvěří.

Ostatní ano. A v tom je právě jádro pudla. Trénink musí být odborně řízený. „Pokud se budete jen tak vozit pro radost, získáte samozřejmě další bonusy, jako relax a dobrý pocit, ale nezhubnete,“ tvrdí majitel jezdecké školy a přední trenér tzv. anglické školy ježdění Petr Půlpán.

Souhlasí s ním i trenér westernového stylu a závodník Tomáš Pešek. „Já dávám samozřejmě přednost westernovému stylu, ale u anglické školy to platí určitě taky – kdo jezdí pořádně, zatraceně se u toho zapotí.“

Shetland Pony Pony Girl Kiss Woman - JACLOU-DL / Pixabay

JACLOU-DL / Pixabay

V bazénu

Obecně se traduje, že plavání spíše formuje postavu, než že by při něm docházelo ke spalování tuků. To je velká mýlka, jde o pohyb, a tak samozřejmě likvidujete tukové zásoby (velmi účinný je například oblíbený aquaaerobic). Má to však jednu naprosto zásadní podmínku – musíte plavat v dostatečně teplé vodě.

Přečtěte si zajímavý článek:  5 rad, jak vybrat in-line brusle, které vám zaručeně sednou

Vědci zjisti­li, že jakmile má teplota bazénu pod pětadvacet stupňů, organismus vyhodnotí prostředí jako příliš chladné a odbourávání tuků významně zpomalí. „Proto já nikdy nezhubnu pod určitou hranici,“ podot­kla nedáv­no přemožitelka kanálu La Manche, dálková plavkyně Yvetta Hlaváčová.

„Moje tělo rea­guje na chladné prostředí, ve kterém se pohy­buje, podržením alespoň základ­ní tukové zásoby.“ Sečteno a podtrženo, velmi se vypla­tí najít více ohřátý bazén a trénovat v něm. Také násled­ná návštěva páry nebo­ sauny dokáže hubnoucí procesy účinně prodloužit. Nesmíte však zapomínat na pitný režim.

Swimming Swimmer Pool Competition - huddlestonco / Pixabay

huddlestonco / Pixabay

Na svahu

Je známým faktem, že na běžeckých lyžích získáte vytouženou linii mnohem spíš než na sjezdových. Běžkování, stejně jako jízda na ledních i in-line bruslích, patří mezi aerobní sporty, které účinkují jako spalovna. Ale i když horujete pro rychlá prkna na zasněžených sjezdovkách, nemusíte házet flintu do žita.

Hlavním problémem, proč vyznavači sjezdového lyžování neshazují kilogramy, jsou trochu překvapivě prostoje. Organismus, nakrásně nastartovaný náročností jízdy, pokaždé vychladne při čekání na vlek nebo na sedačkové lanovce.

Vybírejte si taková střediska, kde nejsou fronty příliš dlouhé, nepohrdněte bruslením na rovinkách nebo ‚přibližovacích‘ kopečkách, protřepávejte drobnými pohyby alespoň stehenní svaly, které jsou velké a energie v nich je spousta. Klidně udělejte i pár dřepů, zkrátka postarejte se o to, aby tělo nevychladlo.

Přečtěte si zajímavý článek:  K čemu je dobré dětské hřiště

Na spinningu, aerobiku a jinde…

Jakýkoliv sport, při kterém vaše tepová frekvence prudce stoupá, je z hlediska hubnutí velmi ošidná záležitost. Když totiž vyšroubujete organismus na příliš vysokou tepovou frekvenci, vrhne­ se místo spalování tuků na cukry. Výsledek? Po zátěži pak uloží zbytečně mnoho energetických zdrojů ‚na příště‘.

„Pro odbourávání tuků je nejúčinnější, jestliže tělo jede zhruba na osmde­sát procent maximální tepové frekvence,“ upozorňuje Jana Hladíková, bývalá reprezentantka v cyklistice a dnes majitelka sportov­ního spinningového centra­ v Mladé Boleslavi. „U nás v centru jezdíme speciálně zaměřené lekce, při kterých vynecháváme prudké běhy a rovin­ky, na kterých tep příliš stoupá. Zato však nepolevujeme v zátěži po celých padesát minut.“ Přesně tak to můžete udělat sami­.

Upravte si zátěž a intenzitu pohybu tak, aby tělo likvidovalo tuky. Velmi vám pomů­že sporttester (ať už ve fitku nebo v třeba v terénu na kole), ale aby vám byl co platný, musíte znát svou maximální tepovou frekven­ci (MTF). Dá se přesně změřit, ale stačí i orientační výpočet. V prestižním časopise Journal of the American College of Cardiology byl nedáv­no zveřejněn nový vzoreček. Pro ženy platí: MTF = 209 – věk x 0,7

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search