I předškoláci mohou mít bolavá záda

Malé děti učíme, aby si svoje věci alespoň na některý výlet nesly samy. Často to přímo vyžadují a chtějí mít vlastní batoh. Špatným výběrem jim ale můžeme nechtěně kazit držení těla a způsobovat bolesti zad. Jak se tomu vyhnout?

Batohy i pro malé

I když si děti nesou jen svoji svačinu a pláštěnku, měli bychom batohu, ve kterém vše nosí, věnovat pozornost. Nekvalitní batoh táhne dítě dozadu nebo ho naopak nutí chodit v předklonu či se jinak křivit, rozhodně pro jeho zdraví neděláme nic dobrého. Pokud jsme podlehli dětskému nátlaku, že chce také svůj batůžek, a koupili bez rozmyslu ten první, který se líbil, možná právě s podobnými problémy se naše dítě potýká. V předškolním věku navíc do batohu budoucí školáci přidávají i knihy a hrají si na školu, o to víc však zatěžují svá záda. Předškolní batohy však můžeme vybírat tak, aby se dobře nosily, seděly na zádech a přitom je neničily. Už v šesti letech má mnoho dětí vadné držení těla, k čemuž mohou přispívat právě i špatně zvolené batůžky a tašky. S ohledem na další vývoj dětských zad a rizika bolesti či dalších zdravotních problémů v dospělosti je vhodné vybrat už pro předškolní děti batoh, který je kvalitní a neničí záda.

Přečtěte si zajímavý článek:  Vyberte si tu správnou postýlku pro vašeho drobečka

Příklady táhnou

Základem jsou pevná, polstrovaná záda batohu, který dobře přilnou k zádům dítěte a zajistí pohodlné nošení. Aby batoh dobře seděl, jsou potřeba také široké nastavitelné ramenní popruhy, které můžeme zkrátit či prodloužit podle potřeby, protože děti stále rostou. A samozřejmě, svou roli hraje i správné nošení, tedy popruhy na obou ramenou. Děti často vidí nás dospělé, jak vše nosíme na jednom rameni, ať už je to taška na notebook, kabelka nebo sportovní brašna s věcmi na cvičení, vše vždy jen hodíme přes rameno. To je samozřejmě chyba, dochází k jednostrannému zatížení zad a ta nás pak bolí, navíc jdeme špatným příkladem dětem. Vhodnější tak jsou třeba městské batohy, které jsou moderní a zároveň chrání i naše záda.

Děti pak naprosto přirozeně kopírují styl nošení batohu, naučí se mít na ramenou oba popruhy a následně pak správně nosí i školní batoh.

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search